List of Committees 2018-2019

(Organized by Term, Alphabetically)

Last updated: April 2018

_________________________________________________________

Executive Committee:

Mike Foster    April 2019

Teresa Holmes                                    April 2019

Gary List                                              April 2019

Brooke Weisleder                                April 2019

Marshall Wishnack, Chairman             April 2019

Architectural Review Committee:

Thomas Grote                                     April 2021

Wilson Langworthy, Vice-Chairman    April 2021

Teresa Fernandez                               April 2019

Ned Ferrarone                                     April 2019

Mike Foster, Chairman                        April 2019

Henry “Ed” Kirschner                          April 2020

Kelly Atwill                                           Staff

Jeff Oeltjen                                          Staff

Lesli Wojtecki                                      Staff

Communications Committee:

Nanette Elenbaas, Chairperson          April 2020

Stevie Wishnack                                  April 2021

Marshall Wishnack, Ex-officio             April 2019

Rachel Conley                                     Staff

Greg Tindle                                          Staff

Design Committee:

Nanette Elenbaas, Chairman              April 2019

Mike Foster                                         April 2019

Ned Ferrarone                                    April 2020

Debbie Shapiro                                   April 2021

Diana Frazier                                      April 2021

Rachel Conley                                     Staff

Sherri Harris                                        Staff

Katherine Jackson                               Staff

Jeff Oeltjen                                          Staff

David Ritz                                            Staff

Vaughn Roberts                                   Staff

Lesli Wojtecki                                      Staff

Finance Committee:

Jim Anderton                                       April 2019

Bill Carroll                                            April 2018

Gary List, Chairman                            April 2021

Michael Foster                                    April 2019

Harlan Kent                                        April 2020

Richard Kent                                       April 2019

Anne Lovett                                          April 2021

Henry Stout                                         April 2021

Marshall Wishnack, Ex-officio             April 2018

Kaska Connolly                                   Staff

David Ritz                                            Staff

Greg Tindle                                          Staff

Public Safety Committee:

Victor Benoit                                        April 2021

Harold Brewer                                     April 2019

John (Chuck) Chuhinko                       April 2021

Nanette Elenbaas                               April 2019

Dr. Laurence Guido                             April 2020

Jay Holmes                                         April 2020

Brooke Weisleder, Chairman              April 2021

Marshall Wishnack, Ex-officio             April 2021

Island Dillon                                        Staff

Tim James                                          Staff

Sonny Vasquez                                   Staff

Legal & Bylaws Committee:

Tom Snyder, Chairman                       April 2020

David Ritz                                            Staff

Membership Committee:

Bill Wilson, Chairman                          April 2021

Jim Anderton, Alternate                       April 2021

Kelly Atwill                                           Staff

Nominating Committee:

Dan Harding                                        April 2019

Tom Davidson, Jr.                                April 2019

Gary List                                              April 2019

Marshall Wishnack, Chairman            April 2019

David Ritz                                            Staff

Appeal Committee:

Marcia Martell                                     April 2019

Bob Schwartz                                      April 2019

Joanne Wills                                        April 2019

David Ritz                                            Staff

ORC/ORCA Tech Committee:

Barney Barnhill                                    April 2021

Rich Beyer                                          April 2021

Harold Brewer                                     April 2021

Bill Henneberry                                   April 2021

Teresa Holmes                                    April 2021

Gary List                                              April 2021

Bob Schmetterer, Ex-Officio                April 2019

William Wilson, Chairman                   April 2021

Marshall Wishnack                              April 2019

Rachel Conley                                     Staff

Ford Franklin                                       Staff

Tim James                                          Staff

Kenyon Langford                                 Staff

Michael Leemhuis                               Staff

Mike Ogden                                         Staff

David Ritz                                            Staff

Vaughn Roberts                                   Staff

Greg Tindle                                          Staff

Keith Young                                         Staff

ORCA IT Committee:

William Wilson, Chairman                   April 2020

Robert Barnhill                                    April 2020

Gary List                                             April 2020

Marshall Wishnack                             April 2029

Katherine Jackson                              Staff

Tim James                                          Staff

Michael Ogden                                   Staff   

David Ritz                                           Staff

Greg Tindle                                        Staff


ORC/ORCA Environmental Committee:

Vicki Goldstein                                     April 2019

Jim Leenhouts                                     April 2019

Bill McPherson                                    April 2019

Bill Legg                                              April 2020

Steve Scoedinger                                April 2019

Bill Tweardy, Chairperson                   April 2020

Steve Woodsum                                  April 2020

Tony Bogdan                                       ORC Representative

Tom Davidson                                     Ex-Officio

Nanette Elenbaas                               ORCA Representative

Juan Gutierrez                                    ORC Representative

Jay Reagan                                         ORC Representative

David Ritz                                            ORCA President

Richard Weinstein                               ORC Senior VP

Ocean Reef Political Action Committee:

Alan Goldstein, Chairman                   April 2019

Eric Buermann                                    April 2019

Tom Davidson                                     April 2019

Ken Dewey                                          April 2019

Chris Everhart                                     April 2019

Martha Kavanaugh                              April 2019

Patrick Lee                                          April 2019

Sheila Menn                                        April 2019

Rich Miller                                           April 2019

Albert Monk                                         April 2019

Bill Nutt                                                April 2019

Emery Olcott                                       April 2019

Ray Parker                                          April 2019

Bonnie Rippingille-Schoedinger          April 2019

Bob Schmetterer                                 April 2019

Janet Stevens                                     April 2019

Nelson Sims                                        April 2019

Mike Sullivan                                       April 2019

Bill Topercer                                        April 2019

Don Waite                                           April 2019

Katherine Jackson                              Staff

Mike Leemhuis                                   Staff

David Ritz                                           Staff

Vaughn Roberts                                  Staff


Reverse Osmosis Water Committee

Rick Brand, CSGC                                           April 2020

Ed Kavanaugh, ORC                                       April 2020

Steve Schoedinger, ORC, Chairman               April 2019

Fred Sherman, MAL                                        April 2021

Bernard Steele, MAL                                       April 2021

Henry Stout, NKLUC                                       April 2021

Mike Sullivan, CSGC                                       April 2021

Bill Tweardy, ORC                                           April 2019

Katherine Jackson                                           Staff

John Lyberger                                                  Staff

Jeff Oeltjen                                                      Staff

David Ritz                                                        Staff

Vaughn Roberts                                               Staff